Lotnictwo a Wojna

Pierwsze zastosownie samolotu

W czasie I wojny światowej po raz pierwszy w celach wojskowych zostały użyte sterowce i samoloty. Na początku wojny podstawowym zadaniem lotnictwa było rozpoznanie i korygowanie ognia artyleryjskiego. To właśnie rekonesans lotniczy był jedną z przyczyn impasu na froncie zachodnim, bo uniemożliwiał wyprowadzenie zaskakującego natarcia.

samolot
Jeden z pierwszych myśliwców

Nad polami bitew, obok powszechnie znanych sterowców, pojawiły się wkrótce pierwsze samoloty. Z samolotów rozpoznawczych rozwinęły się późniejsze myśliwce i bombowce. Myśliwce miały za zadanie chronić samoloty obserwacyjne, niszczyć maszyny nieprzyjaciela i nie pozwalać im na swobodne operowanie. Tak postawione cele mogły być zrealizowane tylko poprzez osiągnięcie zupełnego panowania w powietrzu, co mogło nastąpić poprzez zlikwidowanie myśliwców nieprzyjacielskich. Samoloty rozpoznawcze obserwowały miejsca w których lądują pociski po ich wystrzeleniu przez własną artylerię, ponadto ich załoga nanosiła na mapę rozmieszczenie okopów wroga (najpierw poprzez szkice, a później poprzez fotografowanie). Samoloty te również alarmowały o wszelkich działaniach armii przeciwnika, lokalizowały położenie baterii dział wroga. Z biegiem czasu oprócz lotnictwa zwiadowczego i myśliwskiego rozwinęło się także lotnictwo bombowe (które początkowo nie miało większego znaczenia, później jednak jego akcje zaczęły przynosić coraz większe sukcesy). Bombowce wzięły swój początek od samolotów rozpoznawczych, których piloci zaczęli obrzucać wojska przeciwnika granatami, a nawet cegłami. Później pojawiały się maszyny pozwalające na udźwignięcie większego ładunku, co ułatwiało niszczenie celów naziemnych


Lotnictwo w II Wojnie Światowej

znak
Znak rozpoznawczy LufftWaffe

II wojna światowa opierała się między innymi na lotnictwie. To czas kiedy można było maksymalnie wykorzystywać samoloty do starć wojennych. To choćby lotniskowce, które pozwalały atakować nieprzyjaciela z morza. Przedwojenny rozwój branży lotniczej spowodował, że armie biorące udział w konflikcie, opierały swoją siłę właśnie na możliwościach lotnictwa.

Bitwa o Anglię czyli walka Brytyjczyków z Niemcami opierała się na samolotach. Praktycznie dla Hitlera droga lotnicza była jedyną możliwością, jakiekolwiek inne próby zdobycia Wielkiej Brytanii już na etapie planowania były klęską. Lotnictwo wciągnęło do wojny USA, poprzez atak lotniczy Japończyków na Pearl Harbor. To właśnie japońscy piloci zapisali się w historii, jaki kamikaze. Kamikaze – piloci samobójcy, którzy zadawali wielkie zniszczenia przeciwnikowi. Zwieńczeniem wykorzystania samolotów w trakcie II wojny światowej było skierowanie bombowców nad Japonię i zrzucenie dwóch bomb atomowych. Ten amerykański ruch spowodował, że Japonia ostatecznie skapitulowała.

Luftwaffe (pol. broń powietrzna) – oficjalna nazwa sił powietrznych Niemiec hitlerowskich i Republiki Federalnej Niemiec. Jej zadaniem jest prowadzenie walki powietrznej, bombardowanie sił nieprzyjaciela oraz prowadzenie desantu powietrznego i rozpoznania lotniczego. W czasie II wojny światowej w skład Luftwaffe wchodziły także: lądowa obrona przeciwlotnicza, tzw. dywizje polowe (Luftfelddivisionen), czyli oddziały lądowe, jak również naziemne służby wsparcia (łączność, obsługa techniczna, służba zdrowia, kwatermistrzostwo).